Ülkemizin tarihi meselelerinin tartışıldığı şu günlerde maddi ve manevi borcumuzun bulunduğu atalarımıza mahcup olmamak ve onların isimlerinin ecnebi ağızlarında dolanmasına izin vermemek için elimizden gelen gayreti göstermeye çalışmaktayız. İttihat ve Terakki’nin imparatorluk vizyonunun eseri olan Azerbaycan harekatının 99. yıldönümüne binaen Azerbaycan aydınlarından Kamil Veli Nerimanoğlu’nun “Zıddiyetin Evladı Enver Paşa” çalışmasında yer alan “tarihi vicdan muhakemesini sizler için çevirip, bilginize sunmak istedim.

Tarihî vicdan mahkemesinden notlar:

92 sene önce Bakü’müzü ve Azerbaycan’ımızı Ermeni istilacılardan kurtaran Türk askerinin aziz hatırasına ithaf olunur.

Tarihçi: Paşam, sizce Rusların gücünün temelini teşkil eden nedir?

Enver Paşa: Rus’un gücünün temelinde, sömürdüğü halkların gücü bulunmakta. Kan karışıklığı, melezlik, Doğu Batı köprüsü olma özelliği Ruslara emperyal güç verdi. Türklerle, İranlılarla savaşan kahramanları bilek ve akıl gücü olan Türkler, Müslümanlar değil miydi? Don Kazakları, Kafkas süvarileri, Türkistan yiğitleri çok büyük güce sahipti.
Azerbaycan hükümetinin Savunma Bakanı Aliağa Şihlinski Rus topçuluğunun babası değil mi? Ben daha Mehmandarov’u, onlarca Türk, Gürcü, Karaçay ve Kırgız generalleri saymadım.
Tarihçi: Tarih yine de Türk’ü Türk’e kırdırdı.

Yazının devamı İttihat Dergisi Eylül – Ekim Sayısında…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.