Zamanı gelen hiçbir düşüncenin önüne geçilemez. Zamanı gelmiş bir düşünce tankla, topla; baskı ve yıldırmayla durdurulamaz. Akrep ve yelkovan birbirini kovalıyor , jeopolitik ve tarih bizi Türk Birliğinin zamanına hızla taşıyor.

Şüphesiz bu birlikteliğin en önemli adımını Türkiye ve Azerbaycan birlikteliği oluşturuyor. Bu birliktelik, devamının gelmesi için oldukça hayati ve büyük güçleri hayli ürküteceği için de son derece sağlam temeller üzerine oturtulması gerekiyor.

Türkiye ve Azerbaycan’ın sağlıklı şekilde bir araya gelmesi için üzerinde durmamız gereken en önemli meselelerden biri ise mezhepçilik hastalığı.

Bu zamana kadar bu hastalığı uzak tutmayı başardığımız iki ülke ilişkileri yalnız Türkiye için değil, Türk Dünyasının diğer devletleri için de bir örnek teşkil ediyor.

Zira günümüzde Ortadoğu’yu, tarihte Avrupa’yı kana bulayan mezhep savaşlarının bizim aramızda bir ayrılığa sebep olmaması gerçekten sevindirici.

Modern Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’in yüzünü Türkiye ve Türk Dünyası’na dönmesinin ne kadar değerli olduğu bugün mezhep savaşları içerisinde kırılan Ortadoğu’ya bakınca bir kez daha anlaşılıyor. Elçibey’in özellikle, İran’dan resmi olarak işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından çekilmesini istemesi, Sovyetler sonrasında İran’ın mezhep kartını kullanarak Azerbaycan’a sızması ve aramıza aşılması zor engeller koymasının da önüne geçen bir hamle olduğunu hatırlatmak lazım. Zira Elçibey bir Türk Milliyetçisi olmasaydı, …

Yazının devamı 3. Jöntürk Harekâtı Dergisi Şubat – Mart Sayısında…