Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı sayın Necati Bölükbaşı Beyfendiyle bir söyleşi gerçekleştirdik. Mükemmel misafirperverliği ve bize yaşattığı duygu ziyafetinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

Öncelikle Necati Bölükbaşı’yı tanıyabilir miyiz?

1946 Yılında Pasinler’de doğdum. Pasinler Erzurum’a çok yakındır. Çocukluğumuzda spor etkinlikleri çok olurdu, özellikle de güreşler. Biz davul zurnayı duyduğumuzda hemen güreş var diye izlemeye koşardık. İlçemiz hem gelişmişti hem de bir o kadar güvenilirdi. İnsanlar bizim ilçeye gelir iki ay çadır kurar kalırdı. Aile gibiydik biz Pasinler’de. Herkes birbirini tanır, sever, iç içer yaşardı. Orta okulu Pasinler’de okuduktan sonra Erzurum Lisesi’ne yatılı (paralı) kayıt oldum. Erzurum Lisesinden mezun olmak üniversite kadar değerliydi, öğretmen kadromuz çok kaliteliydi. Mezun oldum sınava girdim İstanbul Üniversitesi hukuk bölümünü kazandım. Daha önce hiç İstanbul’u görmedim. Bir sonbahar günü trene bindim İstanbul’a geldim. Geldim gelmesine ama nereye gideceğim, nasıl gideceğim hiçbir şey bilmiyorum. Takıldım insanların peşine vapura bindim, zar zor okula vardım ama vakit sabaha karşı olmuştu. Sonra aklıma bir arkadaşım geldi ve taksiyle ona gittim. Sağolsun sonra onunla beraber geldik okula kaydımı yaptırdık. Ailemize karşı sorumluluklarımız var, fakülte zor, kütüphaneden çıkacak vaktimiz yok. Okulun son sınıfında evlendik. Düğünüm oldu, mezun oldum, askere gittim

Erzurum Kalkınma Vakfı’nın hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

1992 yılında Atatürk Üniversitesi Rektörü olan Erol Oral Bey Erzurum Kalkınma Vakfı’nın kurulduğunu söyledi ve yönetime girmemi istedi. Kendisini kıramadım kabul ettim. Bir müddet yönetim kurulunda görev yaptım. Erol Oral Bey yurtdışına gidince ERVAK’da mütevelli heyeti seçimiyle başkan tayin edildim. Yani biz talip olmadık, görev verildi, biz kabul ettik. Boş duracak halimiz yok, gecemiz gündüzümüze kattık çalışıyoruz. Ben avukatlık mesleğimi yaparak ekmeğini kazanan biriyim iki kızım bir oğlum var, hepsini de okuttum.

Yazının devamı 3. Jöntürk Harekâtı Dergisi Nisan Mayıs Sayısında…