Dâmâd-ı Halîfe-i Müslîmin, Emîr-i Leşker-i İslam Seyyidi, Kafkas İslam Orduları Başkumandanı, Nam-ı Gazi, Şehid-i Âlâ Enver Paşa’nın Torunu Burak Sadıkoğlu ile bal tadında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Burak Sadıkoğlu 29 Temmuz 1982 yılında İstanbul’da doğmuştur. Enver Paşa’nın tek erkek evladı olan Ali Enver’in torunudur. Bizleri geri çevirmeyip, mükemmel misafirperverliğinden dolayı kendisine tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.

E.Ş. : Enver Paşa kimdir?
B.Sadıkoğlu : Bize göre kim olduğundan ziyade, eminiz ki Allah katında şehittir. Evvelinde gazidir. Edirne Fatihidir. Trablusgarp mücahidlerinin gözünde ölümsüz bir kahramandır. Hürriyet kahramanıdır öncesinde de. Şehid olurken dahi ardından gelen nesillere kutlu bir dava bırakmış ulu bir yolcudur Enver.

E.Ş. : Dedeniz Ali Enver girmiş olduğu kurmaylık sınavlarından yüz üzerinden tam puan almasına karşın kurmay yapılmamış. Kendisi de bu durumdan ötürü Avusturalya’ya gitmiştir. Oradayken de henüz 50 yaşında bir kaza sonucu vefat etmiştir. Anneniz Arzu Hanım babasız büyümüş ve aileniz çeşitli sıkıntılardan geçmiştir. Bu cihette dedenizin hakkının yenmesi ve ailenizin çektiği sıkıntılardan dolayı bir kırgınlığınız var mıdır?
B.Sadıkoğlu : Bizim kırılmak, küsmek, pes etmek, vazgeçmek gibi bir lüksümüz yoktur. Biz son nefesimize kadar hak olanı söylemeye, anlatmaya Enver’in bıraktığı davaya sahip çıkmaya devam edeceğiz.

E.Ş.: Dedeniz Ali Enver için atılan bir iftira var. Dedenizin donarak öldüğü söyleniyor ve buradan Sarıkamış Harekatına atıfta bulunuluyor. Bu konu hakkında bize ve kamuoyuna ne demek istersiniz?
B.Sadıkoğlu : Dedem Ali Enver sözde aralık ayında Avustralya’da donarak can vermiş. Bu tamamen iğrenç ve aptalca bir iftiradır. Aptalcadır çünkü, bu iftirayı uyduran art niyetliler coğrafya bilgisinden tamamen bihaberdir. Çünkü Avustralya güney yarım kürededir ve aralık ayında hava sıcaklığı 30 derecenin üzerindedir. İçlerinde ki nefret ve düşmanlık , öyle bir hale bürünmüş ki, öyle bir hırsla yalanlar söylüyorlar ki açıp bir coğrafya kitabı okumaktan bile acizler.
Ülkenin kurucu unsuru Gazi Mustafa Kemal dahi dedem Enver Paşa ile ilgili tek kötü söz kullanmazken, kraldan çok kralcı olan zümreler ya da dedemin kafkaslarda İttihad-ı İslam birliği uğruna cenk ettiğinden bihaber olan sözde siyasal islamcılar dedemi hain ilan ederek rant elde etme yarışına girdiler yıllarca. Ama biz buna artık dur diyoruz.
Herkes bilsin ki Enver Paşa da bizimdir, Gazi Kemal de, Abdulhamid Han da..

Yazının devamı 3. Jöntürk Harekâtı Dergisi Şubat – Mart Sayısında…